خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

ارتباط سالم، خانواده سالم

 آغاز زندگى زناشويى، به رغم وجود جاذبه‌هاى عاطفى و جنسي‌اش، با آغاز تدريجى اختلاف در زمينه‌هاى مختلف همراه است، زمينه‌هايى همچون: طرز تلقى و انديشه‌ها، اختلاف سلايق و انتظارات، فرهنگ‌هاي‌ رفتارى متفاوت و … هر چند كه شناخت‌هاى سطحى و شتاب‌زدة قبل از ازدواج، دامنة موارد اختلافى را به طور چشمگيرى افزايش مى‌دهد ولى به طور كلى وجود اين اختلافات با توجه به اصل تفاوت‌هاى فردى و همچنين با توجه به يكسان نبودن محيط تربيتى زوج‌ها در گذشته، امرى طبيعى و اجتناب ناپذير است.

ميزان اختلافات و شيوه‌هاى برخورد آنها به عواملى بستگى دارد كه مهمترين آنها عبارتند از: ميزان گرايشهاى عاطفى، شخصيت، انتظارات و نوع تفكر و نوع تلقى زوج‌ها از زندگى مشترك. مدت زمان حل اختلافات نيز در نزد برخى زوج‌ها كوتاه و در نزد برخى ديگر تا چند سال و در نزد عده‌اى از آنان حتى تا روز قيامت و هنگام قضاوت خدا ادامه دارد. متأسفانه در مواردى نيز پديدة طلاق يا تحميل اجبارى و مصلحت انديش زندگى زناشويى از جمله نتايج شوم عدم تفاهم زوج‌ها در حل اختلافات بين فردى است.

توجه و عمل به توصيه‌هاى زير مي‌تواند نيروهاى بالقوه يا احتكار شدة زوج‌ها را در رسيدن به اهداف فوق آزاد كند و مهارت ارتباط را در آنان تقويت نمايد. وجود چنين مهارتى در زوج‌ها، كاهش قابل توجه حجم نابساماني‌هاى خانوادگى و اجتماعى را به دنبال دارد زيرا عشق و محبت همسران نسبت به يكديگر، متغيرى اساسى در تأمين بهداشت روانى خانواده و جامعه است.

– گاهى اوقات كارى براى خشنودسازى همسرتان انجام دهيد كه وى را سخت متحير و شگفت‌زده نمايد.

– حتى‌الامكان در ارائة توجه و محبت به والدين يكديگر حساس و فعال باشيد و از اعمال هر گونه تبعيضى در اين زمينه پرهيز كنيد.

– بهتر است در طول سال چند روزى را به بهانه‌هاى مسافرت يا انگيزة مقبول ديگرى به دور از يكديگر باشيد و دلتنگي‌هاى شيرين روزهاى اول آشنايى را مجدداً تجربه كنيد.

– همسرتان را از ابراز علاقه و محبت‌هاى كلامى و غيركلامى خود محروم نسازيد، زيرا هر انسانى دو نياز اساسى دارد كه عبارتند از: نياز به ستودن (محبت كردن) و نياز به ستوده شدن (محبت ديدن)

اين دو نياز اساسى طراوت زندگى زناشويى را چند برابر مى‌كند.

– سعى كنيد هميشه تصوير آراسته‌اى از خود در ذهن همسرتان ايجاد كنيد زيرا اين امر موجب مي‌شود احساسات مطبوعى را نيز در حضور و غياب يكديگر تجربه نماييد.

– هيچ‌گاه روز پيوندتان را فراموش نكنيد و در بزرگداشت هرچه با شكوه‌تر آن از حداكثر نبوغ و خلاقيت خويش بهره‌بردارى كنيد.

– سعى كنيد در ارائة توجهات عاطفى خود نسبت به همسرتان متنوع‌تر عمل كنيد.

– روز تولد يا ايام مربوط به بزرگداشت همسرتان (روز پدر، روز زن، روز معلم، روز پرستار، روز كارگر و …) را به خاطر بسپاريد و در بزرگداشت اين گونه ايام گشاده‌دستى معقول و ظرافت طبع ويژه‌اى اعمال كنيد.

– مسافرتهاى سالانه و ديدار با طبيعت و محيط‌هاى تفريحى و هنرى، زيارتى و … را در برنامه‌ريزي‌هاى خانوادگى‌تان قرار دهيد و حتماً براى تعطيلات آخر هفته نيز برنامه‌ريزى كنيد.

– در تعيين زمان پذيرايى از ميهمانان مورد توجه خود، به نظرات و همچنين به ميزان آمادگى جسمى و روانى و مالى يكديگر توجه داشته باشيم.

اصل حل مشكلات در زمان و مكان مناسب را در خانواده نهادينه كنيد و اجازه ندهيد كه هيجانات آنى و لحظه‌اى شما تعيين كنندة زمان و مكان حل اختلافات باشد.

منبع:www.hegmataneh.org