خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

ابراز علاقه بهترين هديه به همسر

«قولُ الرجُل لِلمرأة انّى اُحبُّك لا يذهَبُ من قَلبِها أبدا؛

سخن مرد به زن كه «تو را دوست دارم» هرگز از دل زن بيرون نمى رود.»

(اصول كافى، ج 6، ص 6؛ وسايل الشيعه، ج21، ص367)

نياز به داشتن هم صحبت و عشق و علاقه ميان هر دو جنس زن و مرد و بخصوص همسران خصوصيتى اساسى مى باشد و زندگى واقعى يعنى رابطه اى سرشار از مهر و محبت ميان زن و شوهر كه به يكديگر اعتماد و علاقه دارند. زن و شوهرى كه با شور و شوق به تداوم زندگى مشترك شان فكر مى كنند و با همديگر يكرنگ و صادق اند. اما يكى از مواردى كه موجب آسيب هاى جدى به ارتباط زن و شوهر مى شود، اين است كه زن يا مرد و يا هر دو طرف احساس نمايند همسرشان نسبت به وى بى توجه شده و يا علاقه اش كم شده است.

مرد يا زنى كه يك چنين تصورى را دارد احساس بى ارزشى و پوچى خواهد كرد و حتى ممكن است احساس امنيت خود را نسبت به زندگى مشترك از دست بدهد.

بسيارى از افرادى كه به همسر خود بى توجهى نشان مى دهند دليل رفتارهايشان را گرفتارى هاى روزمره مى دانند در حالى كه ايجاد ارتباط رضايت بخش با همسر موجب خواهد شد كه زن يا مرد در مقابله با مشكلات قدرت و توان بيشترى داشته باشند.

زمانى كه خانواده به عنوان پايه و اساس جوامع مطرح مى شود و ادعا بر اين است كه فرد بايد در نهاد خانواده احساس امنيت و آرامش بكند، وجود اختلاف و تنش باعث از ميان رفتن همه اين پيش فرض ها خواهد شد.

از طرف ديگر مى توان گفت اختلاف در خانواده، مبدأ شكل گيرى اختلافات در جامعه مى باشد. چرا كه اگر خانواده، جامعه و فرد يك مثلث را تشكيل مى دهند نقش هر كدام از اين اضلاع بازتاب بيرونى دارد. بازتابى كه مى تواند آرامش و امنيت فرد، خانواده و جامعه را بر هم زند. واضح است در جامعه اى كه پر از اختلاف و تنش باشد به جاى محبت و عاطفه،اختلاف و تنش رواج مى يابد. پدر و مادر بايد منشأ افكار درست و اعمال اصولى باشند تا خانواده راستگو و درست كردار باشد پدر و مادرى كه خود دايم در تضاد و تنش و كشمكش هستند چگونه بايد انتظار داشته باشند فرزندان شان افرادى سالم و سليم باشند.

در اين ميان و براى جلوگيرى از ايجاد تنش و اختلاف ابراز علاقه زوجين نسبت به يكديگر بسيار مهم و حياتى مى باشد. البته ابراز علاقه در هر دوره اى مى تواند شكلى متفاوت داشته باشد.

مثلاً شايد در زمانى كه امكان آن فراهم بوده است، زن و شوهر هر هفته با يكديگر به ميهمانى مى رفتند اما شايد امروز زن و يا شوهر دوست داشته باشند بيشتر با طرف مقابل شان حرف بزنند.

اگر مى خواهيد لذت بيشترى از زندگى مشترك تان ببريد به نكات زير توجه داشته باشيد:

1ـ از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نكشيد. ابراز علاقه نشانگر ميزان دوست داشتن و محبت شما نسبت به همسرتان مى باشد.

2ـ نگوييد علاقه ام را با رفتارم نشان مى دهم. براى ابراز علاقه بايد از كلمات زيبا و محبت آميز استفاده كرد.

3ـ هرگز اجازه ندهيد مشكلات زندگى، شما را از همسرتان دور سازد. مشكلات هميشه هستند خواهند بود.

4ـ در هر حال و در هر حالت ابراز علاقه و عشق به همسر، بهترين و والاترين هديه به اوست. اين هديه را از وى دريغ ننمايد.

در اين ميان زن و شوهر بايد به اصل تفاوت هاى فردى حتما معتقد باشند و بر اين باور باشند كه زن و مرد دو موجودند كه از نظر هوش، استعداد، علايق، خصايص جسمانى و اخلاقى تفاوت هايى با هم دارند. زن و مرد بايد حداكثر توافق را ميان خصايص خود و همسرشان را برقرار نمايند و وجود هم را مكمل و متمم بدانند.

براى اينكه همسران با يكديگر مدام در حالت مهر و محبت به سر مى برند بايد به تمايزات خود با طرف مقابل شان به ديده احترام بنگرند. همه انسان ها نيازمند داشتن يك هويت مستقل كه همانا تفاوت هاى فردى ميان آنها مى باشد، هستند.

همسران مى توانند زندگى بسيار شيرين و لذت بخشى داشته باشند به شرط اينكه از داد و ستد عاطفى به شيوه هاى قلبى، كلامى و عملى استفاده نمايند و به همسر و شريك زندگى خود ابراز محبت كنند، همسر خود را قلبا دوست داشته باشند و با زبان و عمل اين امر را ثابت نمايند.

منبع : رفيع افتخار؛پيام زن ، مرداد 1387، شماره 197