خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

ابراز علاقه بهترین هدیه به همسر

«قولُ الرجُل لِلمرأه انّى اُحبُّک لا یذهَبُ من قَلبِها أبدا؛

سخن مرد به زن که «تو را دوست دارم»، هرگز از دل زن بیرون نمى‌رود.»(۱)

نیاز به داشتن هم صحبت و عشق و علاقه میان هر دو جنس زن و مرد و به خصوص همسران، خصوصیتى اساسى مى‌باشد و زندگى واقعى یعنى رابطه‌اى سرشار از مهر و محبت میان زن و شوهر که به یکدیگر اعتماد و علاقه دارند. زن و شوهرى که با شور و شوق به تداوم زندگى مشترک‌شان فکر مى‌کنند و با همدیگر یکرنگ و صادقند. اما یکى از مواردى که موجب آسیب‌هاى جدى به ارتباط زن و شوهر مى‌شود، این است که زن یا مرد و یا هر دو طرف احساس نمایند همسرشان نسبت به وى بى‌توجه شده و یا علاقه‌اش کم شده است.

مرد یا زنى که یک چنین تصورى را دارد، احساس بى‌ارزشى و پوچى خواهد کرد و حتى ممکن است احساس امنیت خود را نسبت به زندگى مشترک از دست بدهد.

بسیارى از افرادى که به همسر خود بى‌توجهى نشان مى‌دهند، دلیل رفتارهایشان را گرفتارى‌هاى روزمره مى‌دانند در حالى که ایجاد ارتباط رضایتبخش با همسر، موجب خواهد شد که زن یا مرد در مقابله با مشکلات قدرت و توان بیشترى داشته باشند.

زمانى که خانواده به عنوان پایه و اساس جوامع مطرح مى‌شود و ادعا بر این است که فرد باید در نهاد خانواده احساس امنیت و آرامش بکند، وجود اختلاف و تنش باعث از میان رفتن همه این پیش فرض‌ها خواهد شد.

از طرف دیگر مى‌توان گفت اختلاف در خانواده، مبدأ شکل‌گیرى اختلافات در جامعه مى‌باشد. چرا که اگر خانواده، جامعه و فرد یک مثلث را تشکیل مى‌دهند نقش هر کدام از این اضلاع، بازتاب بیرونى دارد. بازتابى که مى‌تواند آرامش و امنیت فرد، خانواده و جامعه را بر هم زند. واضح است در جامعه‌اى که پر از اختلاف و تنش باشد به جاى محبت و عاطفه، اختلاف و تنش رواج مى‌یابد. پدر و مادر باید منشأ افکار درست و اعمال اصولى باشند تا خانواده راستگو و درست کردار باشد پدر و مادرى که خود دایم در تضاد و تنش و کشمکش هستند، چگونه باید انتظار داشته باشند فرزندانشان افرادى سالم و سلیم باشند.

در این میان و براى جلوگیرى از ایجاد تنش و اختلاف، ابراز علاقه زوجین نسبت به یکدیگر، بسیار مهم و حیاتى مى‌باشد. البته ابراز علاقه در هر دوره‌اى، مى‌تواند شکلى متفاوت داشته باشد. مثلاً شاید در زمانى که امکان آن فراهم بوده است، زن و شوهر هر هفته با یکدیگر به میهمانى مى‌رفتند اما شاید امروز زن و یا شوهر دوست داشته باشند بیشتر با طرف مقابلشان حرف بزنند.

اگر مى‌خواهید لذت بیشترى از زندگى مشترک‌تان ببرید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱ـ از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نکشید. ابراز علاقه، نشانگر میزان دوست داشتن و محبت شما نسبت به همسرتان مى‌باشد.

۲ـ نگویید علاقه‌ام را با رفتارم نشان مى‌دهم. براى ابراز علاقه، باید از کلمات زیبا و محبت‌آمیز استفاده کرد.

۳ـ هرگز اجازه ندهید مشکلات زندگى، شما را از همسرتان دور سازد. مشکلات همیشه هستند و خواهند بود.

۴ـ در هر حال و در هر حالت، ابراز علاقه و عشق به همسر، بهترین و والاترین هدیه به اوست. این هدیه را از وى دریغ ننماید.

در این میان، زن و شوهر باید به اصل تفاوت‌هاى فردى حتما معتقد باشند و بر این باور باشند که زن و مرد، دو موجودند که از نظر هوش، استعداد، علایق، خصایص جسمانى و اخلاقى تفاوت‌هایى با هم دارند. زن و مرد باید حداکثر توافق را میان خصایص خود و همسرشان را برقرار نمایند و وجود هم را مکمل و متمم بدانند.

براى این که همسران با یکدیگر مدام در حالت مهر و محبت به سر مى‌برند، باید به تمایزات خود با طرف مقابلشان به دیده احترام بنگرند. همه انسان‌ها، نیازمند داشتن یک هویت مستقل که همانا تفاوت‌هاى فردى میان آنها مى‌باشد، هستند.

همسران مى‌توانند زندگى بسیار شیرین و لذتبخشى داشته باشند به شرط این که از داد و ستد عاطفى به شیوه‌هاى قلبى، کلامى و عملى استفاده نمایند و به همسر و شریک زندگى خود، ابراز محبت کنند، همسر خود را قلبا دوست داشته باشند و با زبان و عمل، این امر را ثابت نمایند.

پی‌نوشت‌
(۱). اصول کافى، ج ۶، ص ۶؛ وسایل الشیعه، ج۲۱، ص۳۶۷
منبع: رفیع افتخار؛ پیام زن؛ مرداد ۱۳۸۷؛ شماره ۱۹۷