خانواده شیعی » کتابشناسی »

آیین همسرداری

عنوان  آیین همسرداری
مولف  ابراهیم امینی
مترجم  ***
ناشر  بوستان كتاب
سال نشر  1387
نوبت نشر   بیست‌و ششم
محل نشر  قم

مبانی اخلاقی رفتارهای دوجانبه همسران در كتابی با عنوان «همسرداری» به قلم آیت‌الله ابراهیم امینی به چاپ رسیده است. نویسنده این اثر توجه به ضرورت اجتماعی، مشكلات و مسایل زناشویی را با استناد به آیات و روایات اسلامی بررسی و راه‌كارهایی را برای سلامت خانواده ارائه كرده است.

اثر حاضر با توجه به مسایل مختلف درونی یا خارج از خانواده ـ كه در ایجاد اختلاف‌های خانوادگی نقش دارند ـ وظایف و نقش‌های متقابل همسران را در مواجهه با این مشكلات عنوان می‌كند.

به عقیده نگارنده، مهمترین عامل ناسازگاری و اختلافات داخلی، عدم آشنایی زن و شوهر به وظایف زناشویی خود و عدم آمادگی برای ایجاد زندگی مشترك است.

این اثر از موضوعات گوناگونی چون وظیفه مرد در تكامل همسر، نخستین وظیفه زن و شوهر، پرستاری از همسر، سرپرست خانواده، تربیت فرزند، تغذیه و بهداشت كودك، كمك مرد در كارهای خانه، نظافت در خانه، خودخواهی؛ بزرگ‌ترین عامل اختلاف، تهیه غذا، خشم و عصبانیت همسر تشكیل شده است.

این كتاب در سال‌های مختلف با عنوان آیین همسرداری یا اخلاق در خانواده از سوی انتشارات اسلامی منتشر شده است. كتاب‌های وسایل‌الشیعه، مكارم‌ الاخلاق، مستدرك‌الوسایل، آیین تربیت، مجمع‌الزواید، راز آفرینش انسان، آیین شوهرداری، كافی و كتاب بانوی نمونه اسلام، از منابع مورد استناد در تدوین این اثر به شمار می‌روند.

استقبال خوانندگان از درون‌مایه‌های این اثر را می‌‌توان دلیلی بر رسیدن چاپ بیست ‌و ششم این كتاب دانست. كتاب «همسرداری» به دلیل این كه تركیبی از مسایل فقه، احكام، اخلاق و تربیت اسلامی است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.  در این كتاب تمامی آثاری كه شیوه‌های صحیح زندگی را به مردم آموزش می‌دهد، مورد توجه‌ قرار گرفته اند، اظهار داشت: نگارش این اثر با تجربه نویسنده همراه بوده و با رویكردی اعتدال‌گرایانه به قضایا توجه شده است. در این كتاب به دو شكل، مباحث اخلاقی و احكام رفتارهای خانوادگی بیان شده‌اند. احكام مرزها را تعیین می‌كنند كه چه كاری باید صورت بگیرد، در حالی كه اخلاق فراتر از احكام است. ممكن است خیلی از كارها در بحث احكام بر ما واجب نباشد اما هنگامی كه بحث‌های خانوادگی مطرح می‌شود و صحبت از شرایط به میان می‌آید، در زمره وظایف یك فرد به حساب می‌آیند.