فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

غلامحسین رحیمى اصفهانى(ره)

اشاره:

جناب حاج شیخ غلامحسین رحیمى اصفهانى امام جمعه تفرش بود. او در سال ۱۳۱۴ش در روستاى حاجى آباد نجف آباد در خانواده اى مذهبى و کشاورز به دنیا آمد.پدرش مرحوم حاج غلامعلى رحیمى هرچند به نام یک روحانى در محل معروف نبود، ولى از نظر تبلیغ، ارشاد مردم، بیان احکام و مسائل مذهبى و نقل تاریخ و قصص قرآن و حل و فصل امور مردم در حدّ یک روحانى پر تلاش بود.

تحصیلات و اساتید

مرحوم شیخ غلامحسین تا سال ۱۳۲۹ در روستاى خود به کار کشاورزى اشتغال داشت و پس از فراگیرى قرآن و قسمتى از جامع المقدمات نزد پدر به حوزه علمیه اصفهان و پس از شش ماه به حوزه علمیه قم رهسپار گشت و با گذراندن دوره مقدمات، دروس سطح را نزد حضرات آیات ستوده، اعتمادى، نورى همدانى، سبحانى، اشتهاردى و سلطانى فرا گرفت.اساتید درس خارج ایشان هم آیات عظام بروجردى، امام خمینى، محقق داماد، اراکى، گلپایگانى، مرعشى نجفى، آملى، شیخ عباسعلى شاهرودى، وحید خراسانى و مکارم شیرازى بودند.

خدمات

وى تا سال ۱۳۵۸ در شهر مقدس قم به سر برد و ضمن تحصیل به مسافرت هاى تبلیغى پرداخت و از فعالیت هاى انقلابى نیز غافل نبود.

در سال ۱۳۵۸ بر اثر اوضاع آشفته منطقه دشتستان و فعالیت هاى گروهکى از طرف دفتر امام مأموریت تبلیغى پیدا کرد و سپس به امامت جمعه برازجان منصوب گردید که پس از یک سال و نیم با آرام شدن اوضاع منطقه به قم بازگشت و در شهریور سال ۱۳۶۰ به امامت جمعه تفرش منصوب گردید و تا آخر عمر در این شهر به خدمات دینى مشغول بود.

تأسیس صندوق قرض الحسنه ویژه ازدواج، مکتب زینب(س) ویژه بانوان، حوزه علمیه امام صادق(ع)، تدریس در دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه آزاد اسلامى، برگزارى جلسات اخلاق و احکام و عقائد در نیروى انتظامى، سپاه و مدارس، مسئولیت ستاد احیاى امر به معروف و نهى از منکر.

تالیفات

۱. خداشناسى از دیدگاه علم و دین

۲. نبوت و رسالت از دیدگاه علم و دین

۳. ولایت و رهبرى از دیدگاه علم و دین

۴. فروع دین

۵. درس هایى از اخلاق اسلامى در چهار جلد

۶. داستان هاى آموزنده در ده جلد

۷. درس هایى از معارف اسلامى در هشت جلد

۸. آیین زندگى در دو جلد

۹. وارثان انبیا در دو جلد

۱۰. لطیفه ها و خاطره ها در دو جلد

۱۱. آنچه همسران باید بدانند

۱۲. سرگذشت هاى عبرت آمیز از زندگى معتادان.

وفات

سرانجام آن عالم وارسته در نیمه شب دوشنبه ۲۳ رجب المرجب ۱۴۲۶ برابر با ۷ شهریور ۱۳۸۴ در شهر تهران وفات یافت و با تشیعى شایسته در مدرسه امام صادق(ع) تفرش مدفون گردید.