فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آیت‏ الله سید حسین بدلا (ره)

(1424-1326 ق)

 ولادت

آیت‏ الله سید حسین بدلا در سال 1286ش (1326ق) در قم به دنیا آمد.

تحصیلات و اساتید

وی در ابتدا به فراگیری علوم اسلامی روی آورد و از محضر استادانی همچون: شیخ ابوالقاسم كبیر قمی، آخوند ملاعلی همدانی و سید محمدرضا گلپایگانی استفاده نمود.

آیت الله بدلا از آن پس در درس آیت‏ الله شیخ عبدالكریم حائری یزدی حاضر شد و طی سالیان متمادی، به مدارج بالای علمی و اخلاقی دست یافت.

فعالیتها

ایشان از آن پس، به تبلیغ و ترویج معارف دین و احكام شرعی پرداخت و منشأ خدمات خیر گردید.

همچنین حضور آیت‏ اللَّه بدلا در حوزه در مقطع فشارهای رضاخانی و تلاش‏های آیت‏ اللَّه حائری یزدی جهت حفظ این كانون نشر معارف ناب دین، دوستی عمیق با آیت‏ اللَّه سیدمحمود طالقانی، حضور مداوم و ارتباط با محافل دینی و ملی تهران، موجب گشته بود كه در شناخت ماهیت جریان‏های فرهنگی و سیاسی جامعه و حوزه، از نگاهی موشكافانه و عبرت‏ جو برخوردار باشد.

ذهن و ضمیر او به مثابه گنجینه‏ ای گرانسنگ و منحصر به فرد از گفتنی‏های تاریخ معاصر ایران و خصال و مَلكات كرداری طیف گسترده‏ای از مراجع و عالمان حوزه، میراث ارزنده‏ای برای طلاب جوان و پژوهشگر به شمار می‏رفت كه در این رهگذر، تعداد زیادی از وجود ایشان بهره بردند.

ایشان با اكثر علما و بزرگان حوزه علمیه قم در طی هشتاد سال اخیر مراوده و رفاقت داشت و سال‏های سال، نماز جماعت یكی از مساجد بزرگ شهر قم را اقامه می‏كرد.

وفات

آیت ‏اللَّه بدلا سرانجام در شب 16 شهریور 1382ش (9 رجب 1424ق) در 96 سالگی درگذشت و در حرم حضرت معصومه مدفون گردید.