فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آیت‌الله محمدمهدی آصفی (ره)

 ولادت

ايشان  در سال 1316 ش در يک خانواده روحاني در نجف اشرف متولد شد، پدر او، مرحوم آيت الله شيخ علي محمد آصفي بروجردي (ره) از علماء و فقهاي نجف بود. مادر او دختر فقيه بزرگوار مرحوم آيت الله شيخ محمد تقي بروجردي است.

تحصيلات

ايشان از دوران نوجواني با حوزه علميه ارتباط پيدا کرد و پس از گذراندن مقدمات دروس علوم ديني، وارد مقطع سطح حوزه علميه شد و از استادان بنامي استفاده برد، همچون آيات عظام شيخ مجتبي لنکراني (درس فقه) شيخ صدرا بادکوبي ( درس اصول)، سرابي (تفسير)، شيخ محمد رضا مظفر(منطق)، شيخ عبدالمنعم فرتوسي (بلاغت و معاني و بيان).

او همگام با دروس حوزوي، درس هاي دانشگاهي را تا مقطع فوق ليسانس دانشگاه بغداد در رشته معارف اسلامي ادامه داد.

اساتيد

استادان گرانقدري که او در مرحله عالي حوزه يعني درس خارج از آنها بهره جست عبارتند از: آيات عظام ميرزا باقر زنجاني، شيخ حسين حلّي، حکيم، امام خميني و ابوالقاسم خويي … رحمة الله عليهم … وي داراي تأليفات زيادي از جمله «ملکية الارض في الاسلام» است که در نجف نوشت و سي سال پيش آيت الله شيخ مرتضي آل ياسين و آيت الله ميرزا هاشم آملي با استناد به اين کتاب، به وي اجازه اجتهاد دادند.

فعاليتها

وي که در فقه و قرآن صاحب نظر ميباشند فعلا به تدريس خارج فقه (تخريج فقهي مسائل بانکداري) و تکميل کتابهاي في رحاب القرآن ( که در حکم يک تفسير موضوعي است در 12 جلد) اشتغال دارند.

از خدمات فرهنگي، سياسي و اجتماعي او عبارتند از: تا چندي پيش حدود سي سال در حزب الدعوه عراق بود و مدتي است که از اين حزب به دلائلي بيرون آمده. مؤسسه خيريه امام باقر (ع) را تأسيس کرد که تقريباً 6700 خانواده پناهنده عراقي و افغاني را در بيش از 33 نقطه از جمهوري اسلامي ايران، سرويس دهي ميکند. ايجاد مجتمع هاي مسکوني (حدود 110 واحد مسکوني) براي ايتام در قم و 220 واحد مسکوني براي کمک هاي مادي و معنوي به مؤمنين در داخل عراق و داخل کشور افغانستان.

وفات

سر انجام آیت‌الله آصفی در تاریخ 1394/03/14 برابر با 15 شعبان المعظم 1436  که از بیماری سرطان کبد رنج می برد، پس از ادای نماز صبح دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود شتافت.

پیکر این عالم ربانی روز جمعه در شهر مقدس قم تشییع و بنا به وصیت ایشان، برای خاکسپاری به نجف اشرف منتقل خواهد شد.