آيه  لسان و جهانى بودن نبوت

طبق آيه؛ وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ بِلِسَانِ قَوْمِهِ . سوره ابراهيم،  آيه  4 هيچ پيامبري از ميان جمعيتي بر نخواست مگر اين كه با زبان همان جمعيت با آنها سخن گفته و كتاب آسماني وي نيز به زبان همان مردم بوده است». بنابراين اگر نبوت يك پيامبر مخصوص بهمان قوم باشد، اين روش بسيار پسنديده خواهد بود و اگر نبوت وي جهاني و براي عموم افراد جهان باشد، چرا بايد كتاب وي به زبان قوم يعني(مانند عربي نسبت به پيامبر اسلام) باشد؟

پاسخ:

اگر روز بعثت پيامبر اسلام، يك زبان جهاني و بين المللي وجود داشت كه همه مردم آن روز بآن زبان آشنايي مي‏داشتند و با آن مكالمه مي‏كردند در اين صورت جا داشت كتاب آسماني او، به همان زبان بين المللي باشد، در صورتي كه در آن روز چنين مطالبي وجود نداشته و تاكنون نيز اين موضوع تحقق نپذيرفته است.

 پيامبراني كه براي هدايت عموم، اعزام شده‏اند از آنجا كه در وهله اول با قوم خود سروكار داشتند، بايد كتاب آسماني آنها به زبان قوم آنان باشد، سپس بايد از طرق مختلف معارف و برنامه‏هاي خود را در ميان ساير اقوام و ملل منتشر سازند.

 امروز دانشمندان هر كشور، سعي مي‏كنند كتابهاي خود را به زبان مردم همان كشور بنويسند، با آنكه محتويات كتاب آنها به هيچ وجه اختصاص به مردم محيط آنها ندارد.

 از آنجا كه پيامبر اسلام از ميان يك امت عربي برخاسته و در مرحله نخست سروكار او با اقوام و ملل عرب بوده از اين نظر كتاب او به يكي از زبانهاي زنده و وسيع جهان كه همان زبان عربي است، بوده است، در صورتي كه قوانين و احكام او مربوط به عموم جهانيان است.

بنابراين عربي بودن قرآن هيچگونه منافاتي با جهاني بودن اسلام ندارد، به عبارت روشن‏تر آيه بالا مي‏گويد كتاب هر پيامبري را به زبان قوم او فرستاديم نه اينكه نبوت و رهبري او مخصوص به همان امت بوده است.

و اين كه زبان يك پيامبر و يا كتاب او به زبان قوم او بوده و هرگز گواه بر اختصاص نبوت او به قوم وي نيست، بلكه بايد از طرق ديگر، خصوصي و يا عمومي بودن آئين او را بدست آورد.

اين هم روشن است كه اسلام فوق نژاد و زبان است و تمام جهان را وطن خود مي‏داند، و عربي بودن قرآن كه سرچشمه آن عدم وجود يا زبان بين المللي است دليل بر نژادي بودن اسلام نخواهد بود. درباره جهاني بودن اسلام مدارك زيادي در دست داريم كه اينجا جاي شرح آن نيست.

منبع:  واحد پاسخ به سؤالات دفتر تبليغات اسلامي