فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه محمدرضا مهدوى دامغانى(ره)

(1424-1352هـ ق)

ولادت و تحصيلات

مرحوم آيةاللّه حاج شيخ محمدرضا مهدوى دامغانى، يكى از علماى مشهور مشهد مقدس به شمار بود.

فقيد سعيد در آخر ماه صفر 1352هـ.ق (7تير ماه 1312هـ.ش)، در مشهد مقدس، در بيت علم و فضيلت زاده شد.

 پدرش حضرت آيةاللّه حاج شيخ محمدكاظم دامغانى (1316ـ1402)، از اعاظم شاگردان آيات عظام: ميرزا مهدى اصفهانى، ميرزا محمد آقازاده خراسانى و حاج آقا حسين طباطبايى قمى، و از بزرگانِ علماى مشهد مقدس بوده است.

اساتيد

آن مرحوم، پس از رشد و دوران نوجوانى، ادبيات عرب را از اديب نيشابورى ثانى آموخته و در سال 1370هـ.ق به فراگيرى سطوح (معالم و قوانين و شرح لمعه) در محضر آيات: شيخ عبدالنبى كجورى و حاج ميرزا احمد مدرس يزدى پرداخت و در سال 1373ق، سطوح عاليه را از پدر بزرگوارش و حاج شيخ هاشم قزوينى فرا گرفت و همزمان به تدريس ادبيات و دروس سطح پرداخت. با ورود آيةاللّه العظمى ميلانى به مشهد مقدس در سال 1373هـ.ق، يكسره به بحث فقه و اصول آن فقيه بزرگ حاضر شد و تا پايان عمرش (رجب 1395هـ.ق)، به مدت 22سال از معظم له بهره برد و زندگى خود را يكسره وقفِ تدريس و تحصيل نمود. او از سال 1390هـ.ق به تدريس خارج فقه و اصول پرداخت و گروه فراوانى از فضلاى حوزه مشهد را تربيت كرد و همزمان به اقامه جماعت در (مسجد الحجه) و بيان تفسير قرآن ـ تا آخرين روزهاى عمر شريفش ـ اشتغال داشت.

 وى از آيةاللّه العظمى سيد محمود شاهرودى، اجازه اجتهاد داشت و پس از وفات آيةاللّه خويى، گروهى از مؤمنين از او درخواست رساله عمليه نمودند كه او با مناعت طبع، از آن صرف نظر كرد و آنان را به علماى ديگر ارجاع مى داد. فقيد سعيد، نزديك به 40سال، در شب هاى شنبه به تفسير قرآن كريم اشتغال داشت، كه دوره اول آن 34سال به طول انجاميد و در ابتداى دوره دوم تفسير بود كه بر فراز منبر جان به جان آفرين تسليم كرد. او در 10سال آخر عمر مباركش، ماه هاى رجب و شعبان را روزه مى گرفت و به ماه مبارك رمضان متصل مى كرد و حالات دعا و گريه او زبانزد همگان بود. مكرر به زيارت حج بيت الله الحرام به نيابت از پيامبر(ص)، مشرف شد و جلسات متعدد در اسرار و مناسك حج، سخنرانى نمود كه همه آنها در قالب سى دى و كاست منتشر شده است.

تاليفات

1. تفسير سوره انسان

2. تفسير سوره احزاب

3. تفسير سوره اعلى

4. تقريرات درس اصول آيةاللّه ميلانى

5. صدها نوار سخنرانى در تفسير قرآن

6. نوارهاى درس خارج فقه (مباحث: حج، وصيت، نكاح)

وفات

سرانجام آن عالم بزرگوار، در 70سالگى، در شب شهادت رئيس مذهب جعفرى امام جعفر صادق(ع)، مورخ 25شوال 1424هـ.ق (28 آذر 1382هـ.ش) بر فراز منبر و در حال گفتن تفسير قرآن، بدرود حيات گفت و بنابر وصيت خويش، در كتابخانه شخصى خويش مدفون شد.

منبع:آينه پژوهش ،  شماره  86 ، خرداد – تير83