فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

علامه حاج شیخ محمدرضا جعفرى (ره)

(۱۳۵۰-۱۴۳۱هـ ق)

ولادت

شیخ محمدرضا جعفرى فرزند نصر الله بن محمدرضا در روز جمعه هفتم شوال سال ۱۳۵۰هـ.ق در نجف اشرف متولد گردید.

تحصیلات

وى تحصیلات مقدماتى را به سرپرستى پدرشان مرحوم شیخ نصر الله اشکورى که از شاگردان شیخ ابوالحسن اصفهانى و محقق میرزاى نایینى (رحمه الله علیهما) بودند، پشت سر گذاشت. علامه شیخ محمد رضا جعفرى علاوه بر گذراندن دروس سطح خود نزد  اساتید به نامى همچون آیات عظام سید عبدالاعلى سبزوارى ، میرزا محمد اردبیلى ، شیخ على کاشى، شیخ مرتضى لاهیجى، سید احمد اشکورى و حاج میرزا حسن یزدى، به یادگیرى زبان انگلیسى نیز مبادرت فرمود.

ایشان سالها در دروس عالیه فقه و اصول آیت الله  آقاى حاج سید محمد روحانى (رحمه الله) که از مفاخر حوزه علمیه نجف اشرف بودند،  شرکت نموده و از افاضل شاگردان و مورد وثوق ایشان قرار گرفت. وى همچنین از مباحث فقه و اصول آیت الله حاج سید ابوالقاسم خوئی(رحمه الله) بهره مند گردیده واز ایشان اجازه اجتهاد گرفتند.

علامه جعفرى علاوه بر چندین سفر به اروپا و قاهره، در سال ۱۳۸۲ هـ.ق به اندونزى مسافرت کرده و بالغ بر شش ماه در آن محیط به ترویج احکام اسلامى اشتغال داشته و سپس به نجف اشرف مراجعت و در آنجا مشغول به تدریس شدند.

ایشان مدتها در دانشگاه فقه نجف بعنوان استاد ممتاز ، و در حوزه هاى تاریخ اسلامى، اصول عقاید، اصول فقه و تفسیر قرآن تدریس نموده و  صدها دانشجو از دروس عالیه ایشان مستفیض گردیدند.

استاد در سال ۱۳۹۲ هـ.ق و در اثر فشار رژیم بعث عراق به تهران مراجعت نموده و نزدیک به سه دهه مشغول به تدریس و تربیت محققین
و اساتید بسیارى گشتند.

وى در سال ۱۴۲۴ هـ.ق و در پى تقاضاى هیئت امناى بنیاد فرهنگ جعفری(علیه السلام) و دیگر شاگردان ایشان، به قم مهاجرت نموده و مشغول به تدریس در دو حوزه تاریخ اسلام و عقاید  شدند.

معظم له داراى آثار متعدد در زمینه هاى مختلف مى باشند که برخى از آنها به صورت مقاله در مجله تراثنا و در هزاره شیخ مفید به چاپ رسیده است. همچنین ترجمه انگلیسى کتاب کافى و ترجمه انگلیسى نهج البلاغه نیز با اشراف ایشان و تعلیقات و حواشى ایشان به چاپ رسیده است.

استاد جعفرى داراى تحقیقات و دست نوشته هاى گسترده و ارزشمند دیگرى نیز مى باشند  که تمامى آنها را به بنیاد اهدا فرموده، که کار آماده سازى آن متون براى چاپ در حال پیگیرى مى باشد.

تالیفات

برخى عناوین
تحقیقات به قرار زیر است:

۱-الفرق و المذاهب و النحل:(الاسماعیلیه، المعتزله، الکرامیه، الاشاعره، الزنادقه، الخوارج، المرجئه، الزیدیه،)

۲-متکلموا الامامیه: (هشام بن حکم، محمد بن على بن نعمان، ابن میثم)

۳-تراجم: (الطبرى، المفید)

۴-متکلموا السنه،

۵-الامام المجتبى علیه السلام،

۶-الامام زین العابدین علیه السلام،

۷-المناقب و المثالب، حول بعض الصحابه و التابعین و ائمه المذاهب، تاریخ التثقیف الامامى،

۸-توحید المشرکین،

۹-احادیث المهدى (عج) و المهدویه،

۱۰-شعراء المناقب،

۱۱-تحریف القرآن عند اهل السنه

۱۲-تعلیقات على اصول الکافى،

۱۳-حدیث الوهابیه،

۱۴-المختار من مسند احمد بن حنبل،

۱۵-آیه الولایه،

۱۶-آیه الاکمال،

۱۷-معنى الولى،

۱۸-الازهار المقتطفه،

۱۹-المذکرات،

وفات

علامه شیخ محمد رضا جعفرى مورخ ۴ اذرماه ۱۳۸۹ هـ ش بعد از یک عمر تحقیق و تلاش در راه گسترش معارف مکتب اهل بیت علیهم السلام دار فانى را وداع گفت و در ساعتى مبارک به دیدار مولاى خود امیرالمومنین على (ع)شتافت !