فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله سيد نور الدين حسينى ميلانى(ره)

(1425- 1336هـ ق)

ولادت و تحصيلات

آية الله حاج سيد نور الدين حسينى ميلانى، يكى از علماى مشهور شهر رى و امام جماعت حرم حضرت عبدالعظم(ع) بود. فقيد سعيد در 14شوال المكرم 1336ق (1296ش) در نجف اشرف، در بيت علم و فضيلت زاده شد. پدرش مرجع بزرگ شيعه آيت الله العظمى سيد محمدهادى ميلانى (1313ـ 1395ق)، مشهورتر از آن است كه در اين مختصر بگنجد.

اساتيد

معظم له، در 1355ق، همراه والد بزرگوارش به كربلا رفت، و پس از فراگيرى ادبيات و سطوح از اساتيد زمان، سطوح عاليه را نزد حضرات آيات: سيد زين العابدين كاشانى (رسائل)، حاج آقا حسن قمى و شيخ محمدعلى اردبيلى (مكاسب)، آية الله ميلانى و آية الله شيخ على محمد بروجردى (كفايه) فرا گرفت و همزمان حكمت و فلسفه را از آقا ميرزا غلامحسين تبريزى و شيخ على محمد بروجردى آموخت. سپس به درس خارج فقه پدر بزرگوارش و خارج اصول آية الله خويى ـ كه آن زمان در كربلا به سر مى برد ـ حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. پس از مهاجرت والد گراميش به مشهد مقدس (1374ق)، او جانشين پدر در اقامه جماعت در حرم مطهر امام حسين(ع) گرديد و منزلش مركز مراجعات و محل بحث و تجمع علما و فضلا و قاطبه مردم شد و او از اين موقعيت براى پيشبرد اهداف اسلامى و اجتماعى مردم نهايت استفاده را كرد و بارها در جهت حمايت از حقوق مردم فلسطين و كشمير سخنرانى (به زبان هاى مختلف) كرد و اعلاميه صادر نمود. او بارها در جهت احقاق حقوق شيعيان، در كشورهاى مختلف به راه افتاد و با مقامات آنها ديدار كرد و باعث آزادى بسيارى از زندانيان شيعه در پاكستان و عراق شد. سخنرانى ها و اعلاميه هاى گوناگون وى، خود كتاب مفصّلى را تشكيل مى دهد كه به زودى به چاپ خواهد رسيد. وى در كربلا، به غير از اقامه جماعت و سخنرانى، به تربيت نسل جوان همت گماشت و (مكتبة الامام الحسين(ع) را در جهت نشر و گسترش فرهنگ اسلامى بنياد گذاشت و در آنجا به تعليم دانش آموزان و دانشجويان پرداخت. تا آنكه رژيم بعثى عراق تاب فعاليت هاى او را نياورد و در سال 1393ق، او را به ايران اخراج كرد، و او، شهر رى و حرم حضرت عبدالعظيم حسنى(ع) را كانون فعاليت هاى خويش قرار داد و در آن شهر، به اقامه جماعت، تدريس و تأليف و رسيدگى به مشكلات مردم مؤمن پرداخت.

تأليفات

1. شرح زيارت جامعه كبيره (ناتمام)

2. لحظه اى با امام عصر(ع) ـ كتابى است مفصّل و در 25باب تنظيم شده و در باب تشرّفات بى نظير است ـ

3. مجموعه اشعار

4. مجموعه اعلاميه ها و سخنرانى ها

5. تقريرات درس اساتيد.

وفات

سرانجام اين عالم مکتب تشيع در فروردين 1383ش (صفر 1425ق) در 86 سالگى بدرود حيات گفت و پيكر پاكش پس از تشييع باشكوه و نماز آية الله العظمى وحيد خراسانى بر آن، در قبرستان شيخيان قم آرام گرفت.