فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله سيد محمدحسن مرتضوى لنگرودى(ره)

(1426-1350هـ ق)

ولادت

فقيه معظم حضرت آيت الله آقاى حاج سيد محمدحسن مرتضوى لنگرودى، يکى از فقها و علماى مشهور حوزه علميه قم به شمار مى رفت.فقيد سعيد در 23 صفر 1350ق (1310ش)، در نجف اشرف، در بيت علم و فضيلت زاده شد و پدرش او را به (عبدالامير) ملقّب ساخت.

پدرش مرحوم آيت الله (آقاى حاج سيد مرتضى حسينى لنگرودى (1306ـ1381ق) يکى از بزرگان حوزه نجف و از فقها و علماى مشهور حوزه علميه قم و از اکابر شاگردان آيات عظام نائينى، عراقى، سيد ابوالحسن اصفهانى و شيخ جواد بلاغى بوده است .

تحصيلات و اساتيد

معظم له، در سال 1361ق همراه با پدر بزرگوارش از نجف به تهران آمد و در مدرسه حاج ابوالفتح (که به دست پدرش احياء و آباد شده بود)به فراگيرى ادبيات و سطوح پرداخت .سطوح عاليه را هم نزد پدرش و علماى تهران مانند حضرات آيات سيد نورالدين شهرستانى و شيخ اسماعيل جاپلقى و شرح منظومه را از حکيم الهى قمشه اى و شرح  اشارات و شرح چغمينى را هم از آيت الله ميرزا ابوالحسن شعرانى فراگرفت و سپس در 1373ق همراه با پدر، از تهران به قم عزيمت کرد و با جديّت و تلاش فراوان به درس هاى فقه و اصول آيات عظام آقاى بروجردى، پدر بزرگوارش و امام خمينى و درس اسفار و تمهيد القواعد و شفا و تفسير علامه طباطبايى شرکت جُست و بهره هاى فراوان برد و پس از وفات والد معظمش به درس هاى فقه و اصول
آيات عظام گلپايگانى، محقق داماد، ميرزا هاشم آملى و اراکى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت.

خدمات

معظم له در کنار تحصيل، به تأليف و تدريس و اقامه جماعت (در مسجد سلماسى، از سال 1389ق) پرداخت و آثار فراوانى از خود به يادگار نهاد. آن عالم بزرگوار از علماى بسيار اجازه اجتهاد و روايت داشت و از سال 1395ق به تدريس خارج فقه و اصول پرداخت و شاگردانى را پرورش داد و رساله عمليه اش نيز در سال 1418ق به چاپ رسيد. وى عالمى متين و متواضع، خوش اخلاق و خوش گفتار بود و با روى باز از واردين استقبال مى کرد.

تاليفات

1. جواهر الاصول (4ج، تقريرات درس اصول امام خميني)؛

2. الدرّ النضيد فى شرح الاجتهاد والتقليد (2ج)؛

3. لبّ اللباب فى طهاره اهل الکتاب؛

4.طلوع الفجر فى الليالى المقمره؛

5.توضيح المسائل.

6.مناسک حج

7.کتاب الطهاره

8.کتاب الصلاه

9.حاشيه بر رسائل و مکاسب و کفايه

10. تقريرات درس آيت الله بروجردى (بحث هاى صلاه،طهارت، قضا)

11. کتاب الاستصحاب

12. تقريرات درس اصول امام خمينى (تعادل و تراجيح، اجتهاد و تقليد، قواعد فقهيه (قرعه، يد، اصاله الصحه، فراغ و تجاوز)

13. تعليقه بر عروه الوثقي

14. الفوائد الرجاليه

15. مصباح الناسکين (در ادعيه و اعمال سال)

16. نوادر الاثر فى ما يتعلق بالامام الثانى عشر

17. علائم البلوغ

18. الحجه العليا فى ولايه الفقها

19. وفيات الاعلام

20. اللئالى المنثوره (کشکول عربي)

 21. اوراق يونان

22. گيلان و دانش

 23. الاربعينات

24. نوادر ابناء الاعلام.

وفات

 سرانجام آن فقيه بزرگوار پس از 75 سال زندگى، در تاريخ جمعه 5 ذى حجة الحرام 1426ق (دى 1384) بر اثر سکته درگذشت و پيکر پاکش در روز يکشنبه 7 ذى حجه مصادف با سالروز شهادت امام باقر(ع) با تشييع باشکوه ، در حرم مطهر حضرت معصومه به خاک سپرده شد.