فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله سيدمرتضى موحد ابطحى(ره)

آيت الله سيدمرتضى موحد ابطحى(ره)

(1413-1323هـ ق)

ولادت

آيت الله حاج سيد مرتضى موحد ابطحى در سال 1323 قمرى در اصفهان پا به عرصه وجود نهاد.

تحصيلات و اساتيد

نوجوانى بيش نبود كه در محضر اساطين دانش چون حضرات آقايان استاد جلال الدين همايى، ميرزا احمد شهيدى، ميرزا محمدتقى موسوى احمدآبادى (صاحب مكيال المكارم و پدر همسر خويش) و آقا سيد مهدى درچه اى، زانوى ادب به زمين زد و به آموختن دروس سطح مشغول شد. پس از اتمام سطح به درس خارج حضرات آيات سيد محمد و سيدعلى نجف آبادى، شيخ محمدرضا مسجدشاهى، شتافت و مبانى فهى و اصولى خويش را تكميل
نمود و همزمان از محضر آقا شيخ محمود مفيد (حكمت و كلام) شيخ محمدباقر قزوينى (هيئت) و ميرزا ابوالقاسم طبيب (طب سنتى) رافرا گر فت.

تدريس

آن مرحوم پس از تحصيلات، رو به تدريس آورد و در مدرسه صدر به تدريس دوره سطح پرداخت و ده ها شاگرد تربيت كرد. وى از حضرات آيات شيخ آقا بزرگ تهرانى، محدث قمى، سيدمحمدتقى موسوى احمدآبادى (صاحب مكيال المكارم) و مرعشى نجفى (كه اجازه ايشان مديح است، يعنى مرحوم آيت الله مرعشى نيز از او اجازه اخذ كرده) اجازه روايت و از آيات عظام سيدابوالحسن اصفهانى، بروجردى و ملامحمدحسين فشاركى اجازه امور حسبيه را دريافت كرد.

تاليفات

از آثار ايشان مى توان ديوان اشعار، رساله هاى گوناگون در حديث، تاريخ،كلام، ادعيه و احراز، طب و زيارات را نام برد.

وفات

سرانجام آن عالم وارسته پس از عمرى سرشار از توفيق در نود سالگى، در تاريخ نهم جمادى الثانى 1413 (13 آذرماه 1371) دار فانى را وداع گفت و به اجداد طاهرينش پيوست.