فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله حاج شيخ محمد صادق جعفرى (ره)

(1419-1354هـ ق)

ولادت

فقيه بزرگوار حضرت آيت الله آقاى حاج شيخ محمد صادق جعفرى(قدس سره)يكى از اعاظم علماى تهران به شمار مى‏ رفت.  وى در سال 1354 ق، در بيت علم و تقوا و فضيلت، در نجف اشرف زاده شد.

 پدرش مرحوم آيت الله آقاى حاج شيخ نصرالله اشكورى (1300-1364 ق)،يكى از اعاظم شاگردان آيت الله العظمى ميرزاى نائينى و از مدرسين معروف سطوح درحوزه نجف بود.

تحصيلات و اساتيد

آن فقيد بزرگوار، پس از پشت سر نهادن دوران كودكى، در سيزده سالگى به فراگيرى علوم دينى روى آورد و مقدمات و ادبيات را به خوبى نزد اساتيد آموخت.

 سپس در محضر حضرات آيات: حاج ميرزا على فلسفى تنكابنى، شيخ عبدالحسين رشتى، ميرزا كاظم تبريزى، حاج سيد على فانى اصفهانى، شيخ مجتبى لنكرانى و شيخ صدرا بادكوبه‏اى زانوى ادب به زمين زد و سطوح عالى را فرا گرفت.  در سال 1377 ق به درس خارج فقه و اصول حضرات آيات عظام: حاج سيد ابوالقاسم خويى و حاج سيد محمد روحانى راه يافت و مبانى فقه و اصول و رجال خويش را استوار ساخت .

تدريس

همزمان به تدريس رسائل و مكاسب و كفايه پرداخت و بسيارى از فضلا را در دامان خويش پرورد و مسؤوليت پاسخگويى عربى استفتائات آيت الله خويى را بر عهده گرفت. در سال 1319 ق بر اثر فشار رژيم بعثى عراق، به تهران آمد و به تدريس فقه، اصول، تفسير و كلام اسلامى پرداخت و گروه بسيارى از علما و روحانيان و دانشگاهيان در اين درس‏ها شركت جسته و از علوم بسيارش بهره بردند.

خدمات

وى علاوه بر تدريس، سال‏هاى فراوان به تبليغ دين و تعظيم شعاير الهى از راه وعظ و ارشاد در هيئت عزاداران حسينى و هيأت زينبيه پرداخت و گروهى از مردمان متدين را پرورش داد. وى علاوه بر اداره جلسات متعدد، در سال 1350 ش همراه با گروهى از علماى تهران، مؤسسه جهانى خدمات اسلامى را در جهت ترويج مكتب شيعه بنياد نهاد كه خدمات ارزشمندى را در جهت معرفى شيعه در سطح جهان ارائه داده است.

تاليفات

1. تفسير قرآن كريم

2. بحث امامت

3. رساله در نماز جمعه.

4. الفقه و الاجتهاد من وجهه نظر الشيعه

5. شرح عروه الوثقى(کتاب الطلاق)

6. رساله در عدالت.

7. رساله در لباس مشكوك.

8. رساله در قاعده لاتعاد

9. ضوابط بررسى و تدوين تاريخ اسلام

10. معنى ‏شناسى در مكتب آخوند خراسانى. تقريرات درس كفايه ايشان (مباحث الفاظ)

11. تقريرات درس خارج اصول وى

12. المرتقى الى الفقه الارقى. تقريرات درس زكاه آيت الله روحانى

13. تقريرات درس اصول آيت الله خويى.

14 و 15. تقريرات درس فقه آيت الله خويى (طهارت و صلاه)

16 و 17. تقريات درس فقه آيت الله روحانى (خمس ، حج، صوم (آماده چاپ)،مكاسب محرمه، بيع، خيارات)

18. تقريرات درس اصول آيت الله روحانى

وفات

آن فقيه بزرگوار در پنجشنبه 4 جمادى الاولى 1419 ق (3 شهريور 1377 ش) در سن  65سالگى بدرود حيات گفت و پس از تشييعى شايسته در  قبرستان شيخان قم به خاك سپرده شد.