فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت‌الله محمد صادق نجمي (ره)

(1432- 1356هـ .ق)

ولادت

آيت الله محمد صادق نجمي در سال 1315 در روستاي هريس از توابع شبستر استان آذربايجان شرقي متولد شد. پدر ايشان حاج ميرزا احمد
شرفخانه اي و مادرش منسوب به خانواده حضرت آيت الله حجت مي باشد.

تحصيلات

 در سال 1332 براي تکميل تحصيلات خود وارد حوزه علميه قم شده و به مدت بيست و هشت سال علوم متداول در حوزه علميه را نزد اساتيد و مراجع بزرگي مانند حضرات آيات محقق داماد، حاج شيخ مرتضي حائري و گلپايگاني فرا گرفت. از ديگر اساتيد وي حضرات آيات مشکيني، سلطاني طباطبائي بود.

فعاليتهاي تحقيقي

وي از دهه 50 شمسي به صورت جدي تحقيق و مطالعه در زمينه علوم حديث و تاريخ را آغاز نمود که با تشويق و راهنمايي هاي مرحوم علامه اميني و علامه عسگري کتاب ارزشمند «سيري در صحيحين» را تاليف نمود.

از ديگر تاليفات وي «سخنان حسين بن علي از مدينه تا کربلا»،«تاريخ حرم ائمه بقيع»،«يک مناظره علمي» و دهها کتاب ديگر بود که اغلب تاليفات او به زبانهاي انگليسي، عربي، اردو و ساير زبانهاي دنيا منتشر شد.

وي  همچنين با اجازه حضرت آيت الله خوئي و علامه عسگري کتابهاي «البيان»، «عايشه در دوران علي» و «عبدالله بن سبا» را با همکاري استاد هاشم هريسي به زبان فارسي ترجمه کرد.

فعاليتهاي سياسي

آيت
الله نجمي در سال 1360 به دستور حضرت امام خميني ( ره ) به امامت جمعه شهرستان خوي منصوب و در مدت بيست سال، علاوه بر ايفاي وظيفه امامت جمعه و حل مشکلات اجتماعي و پاسخگوئي به نيازهاي مردم، در همان سال اول ساختمان مدرسه علوم ديني اين شهر را تکميل و حوزه علميه را سروسامان بخشيد. بنابر وظيفه اسلامي حضور گسترده اي در جبهه هاي جنگ داشت که علاوه بر پشتيباني مادي و معنوي فراوان، از افتخارات وي جانبازي و قطع نخاع شدن فرزندشان در عمليات والفجر 8 مي باشد.

آيت الله محمدصادق نجمي همچنين نماينده مردم آذربايجان غربي و شرقي در دومين و سومين دوره مجلس خبرگان رهبري بود.

فعاليتهاي اجتماعي

يکي ديگر از فعاليتهاي وي، تاسيس موسسه حمايت از بيماران کليوي و ايجاد موسسه توان بخشي مادر است که توانسته است يکصد و ده نفر از زنان و دختران عقب مانده ذهني از سراسر استان را بازپروري نمايد.از ديگر خدمات اجتماعي او تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1364 و رياست آن تا سال 1380 بود.

وفات

آيت
الله محمد صادق نجمي که به علت عارضه قلبي در بيمارستان پيامبران تهران بستري بود، در شامگاه روز جمعه 25 شهريور مصادف با 17شوال المکرم 1432دارفاني را وداع گفت.