(۱۴۳۲- ۱۳۵۶هـ .ق)

ولادت

آیت الله محمد صادق نجمی در سال ۱۳۱۵ در روستای هریس از توابع شبستر استان آذربایجان شرقی متولد شد. پدر ایشان حاج میرزا احمد
شرفخانه ای و مادرش منسوب به خانواده حضرت آیت الله حجت می باشد.

تحصیلات

 در سال ۱۳۳۲ برای تکمیل تحصیلات خود وارد حوزه علمیه قم شده و به مدت بیست و هشت سال علوم متداول در حوزه علمیه را نزد اساتید و مراجع بزرگی مانند حضرات آیات محقق داماد، حاج شیخ مرتضی حائری و گلپایگانی فرا گرفت. از دیگر اساتید وی حضرات آیات مشکینی، سلطانی طباطبائی بود.

فعالیتهای تحقیقی

وی از دهه ۵۰ شمسی به صورت جدی تحقیق و مطالعه در زمینه علوم حدیث و تاریخ را آغاز نمود که با تشویق و راهنمایی های مرحوم علامه امینی و علامه عسگری کتاب ارزشمند «سیری در صحیحین» را تالیف نمود.

از دیگر تالیفات وی «سخنان حسین بن علی از مدینه تا کربلا»،«تاریخ حرم ائمه بقیع»،«یک مناظره علمی» و دهها کتاب دیگر بود که اغلب تالیفات او به زبانهای انگلیسی، عربی، اردو و سایر زبانهای دنیا منتشر شد.

وی  همچنین با اجازه حضرت آیت الله خوئی و علامه عسگری کتابهای «البیان»، «عایشه در دوران علی» و «عبدالله بن سبا» را با همکاری استاد هاشم هریسی به زبان فارسی ترجمه کرد.

فعالیتهای سیاسی

آیت
الله نجمی در سال ۱۳۶۰ به دستور حضرت امام خمینی ( ره ) به امامت جمعه شهرستان خوی منصوب و در مدت بیست سال، علاوه بر ایفای وظیفه امامت جمعه و حل مشکلات اجتماعی و پاسخگوئی به نیازهای مردم، در همان سال اول ساختمان مدرسه علوم دینی این شهر را تکمیل و حوزه علمیه را سروسامان بخشید. بنابر وظیفه اسلامی حضور گسترده ای در جبهه های جنگ داشت که علاوه بر پشتیبانی مادی و معنوی فراوان، از افتخارات وی جانبازی و قطع نخاع شدن فرزندشان در عملیات والفجر ۸ می باشد.

آیت الله محمدصادق نجمی همچنین نماینده مردم آذربایجان غربی و شرقی در دومین و سومین دوره مجلس خبرگان رهبری بود.

فعالیتهای اجتماعی

یکی دیگر از فعالیتهای وی، تاسیس موسسه حمایت از بیماران کلیوی و ایجاد موسسه توان بخشی مادر است که توانسته است یکصد و ده نفر از زنان و دختران عقب مانده ذهنی از سراسر استان را بازپروری نماید.از دیگر خدمات اجتماعی او تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۶۴ و ریاست آن تا سال ۱۳۸۰ بود.

وفات

آیت
الله محمد صادق نجمی که به علت عارضه قلبی در بیمارستان پیامبران تهران بستری بود، در شامگاه روز جمعه ۲۵ شهریور مصادف با ۱۷شوال المکرم ۱۴۳۲دارفانی را وداع گفت.